Dveře do interiéru lákají na sklo, dřevěnou dýhu i tiché kování

20. 7. 2016

Vzhled dveří má být podle architektů maximálně jednoduchý, aby nechal vyznít materiál nebo detail a citlivě je včlenil do prostoru. Pěkný design by měly doplňovat technické vymoženosti, které zdokonalují jejich funkčnost.

Vrací se obliba přírodních materiálů v podobě dýh s novými povrchovými úpravami, které je ještě víc přibližují vzhledu i struktuře dřeva. I díky výběru dřevin pro podlahové krytiny a nábytek je nyní v kurzu exkluzivně vyhlížející ořech v tmavším odstínu, hojně se využívá také dřevo wengé. Opět je populární dub, považovaný za tradiční dřevinu, jež se pravidelně vrací na scénu. Zajímavý je také jasan.

Dřevo se ponechává v původní podobě s nahodilou skladbou takzvané sesazenky. Jedinečná a neopakovatelná kresba tak činí z každého kusu originál. "Natur" vzhledu se dosahuje speciálními odolnými laky, které činí povrch příjemným na omak a zároveň mu zachovají původní dezén.

Druhým významným proudem je návrat nadčasové bílé. Jde ruku v ruce se světovými nábytkovými trendy, které se právě uchylují k barvám. Čistě bílé dveře tady plní úlohu nenápadného prostředníka, jenž sjednocuje interiér a nechává vyniknout barevným designovým řešením bezprostředního okolí.

Ale není bílá jako bílá. Mizí jakékoliv nádechy šedé, vanilkové či slonové kosti, moderní je brilantně zářivý odstín v matném i lesklém provedení, a to se strukturou i bez ní.

Sklo, které nedokážete ani rozbít

Neopomenutelným materiálem používaným při výrobě dveří je sklo v atraktivních podobách a úpravách. Vedle satinovaných, mléčných a graficky zdobených ploch se nabízí možnost přenesení vlastního motivu na plochu nebo zapečení textilií, přírodnin a jiných materiálů přímo do skla.

Grafosklo, jak se tento patentovaný materiál tuzemské firmy J.A.P. označuje, má ještě jednu výraznou výhodu. Díky použití speciálních fólií se sklo ani při důrazné snaze (a to se musíte opravdu hodně snažit!) nerozbije. Zatímco kalené sklo se třeba při úderu velkým kladivem na roh skleněných dveří rozpadne na malé kousky, od nichž ovšem nehrozí nebezpečí pořezání, Grafosklo pouze popraská, ale zůstane vždy v celku.

Kromě malých dveřních skleněných výplní je možné si pořídit i dveře celoskleněné nebo takové, jež jsou součástí celoskleněné stěny.

Trend bezfalcových dveří

Z trendu jednoduchosti a hladkosti provedení vychází bezfalcové neboli bezpolodrážkové provedení dveří se skrytými závěsy. Znamená to, že dveřní křídlo je celé zapuštěné v zárubni spolu se závěsy.

Jsou-li do zdi integrované i zárubně, dveře s ní pak tvoří jednu dokonale hladkou rovinu pouze s minimální spárou. Toto provedení může být doplněno dalším zajímavým designovým prvkem v podobě decentní hliníkové hrany, chránící namáhaný okraj dveří.

Chcete-li dveře schovat úplně, nabízí se takzvané provedení "karton", kdy výrobce opatří plochu dveří pouze kartonem, na nějž si můžete nalepit tapetu stejně jako na okolní zeď nebo je se zdí shodně namalovat.

K vyššímu komfortu

Velkou renesanci prožívají alternativní způsoby otvírání, tedy posuvné systémy. Nově se vybavují softovým tlumením, které dveřní křídlo při dojezdu přibrzdí a následně pozvolna a nehlučně dovře. Nedochází tak k rázům, které jsou hlučné a v důsledku mohou poškodit dveře či narušit stabilitu kotvicích prvků.

Dalším technickým vylepšením je magnetický zámek, který je výhodný hlavně z hlediska bezpečného a pohodlného používání a také delší životnosti mechanismu, než má klasické zavírání.

Ti nejlepší výrobci používají u kování systém tichých tlačných pružin pro bezchybný a bezhlučný chod. V kombinaci s magnetickým zámkem se tak dveře zavírají zcela bezhlučně a bez námahy. Střelka zámku totiž nevráží bočně do protiplechu.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/interierove-dvere-trendy-0yi-/stavba.aspx?c=A130227_123937_stavba_rez

Zpět