Dveře: masiv je krásný, fólie zase levná a praktická

20. 7. 2016

Fólie se snadno udržuje
Nejlevněji, již od jednoho tisíce korun, se nabízejí interiérové dveře s povrchem upraveným fólií. Díky moderním výrobním technologiím působí vkusně. A kromě barev si můžete vybrat i z řady dekorů, které jsou velmi blízké skutečnému dřevu.

„Nejběžnější je buk, dub, třešeň, ale začínají se prosazovat také dřeviny, jako například olše či javor,“ říká truhlář Josef Nosek.

Výhodou je jednoduchá údržba, nevýhodou nižší životnost. Novou dimenzi dostaly fóliované dveře hlavně ve spojení s obložkovou zárubní, která nahrazuje klasickou železnou. Dveře tak lze zcela sladit s ostatním interiérem.

Dveře z masivu jsou nejdražší
O něco dražší jsou dveře, které mají na povrchu lakovanou přírodní dýhu, tedy vlastně slabé pláty dřeva. Ceny těch nejjednodušších začínají kolem dvou tisíc korun, výjimečná však není ani částka kolem 10 tisíc korun za složitější modely.

Předností dýhovaných dveří je hlavně výběr různých dřevin, tvarů a profilů. Mezi další výhody patří i dlouhá životnost. Je vhodné je kombinovat s obložkovou zárubní.

Nejkrásnější, ale také nejdražší, jsou dveře z masivu. K výrobě se používají hlavně měkké dřeviny, například smrk a borovice, tvrdé jsou totiž příliš drahé. Konstrukce masivních dveří je velice stabilní, mají pěkný vzhled a velmi dlouhou životnost.

Když se trochu opotřebují, stačí je obrousit podobně jako parkety a znovu povrchově upravit. Při koupi počítejte s částkou 10 tisíc korun a více.

KOLIK ZAPLATÍTE?
Interiérové dveře s fólií od 1000 Kč
Interiérové dveře s dýhou od 2000 do 10 000 Kč
Interiérové dveře z masivu od 10 000 Kč
Posuvné interiérové dveře od 4700 Kč
Vchodové dveře smrkové silné 5 cm 18 000 Kč
Vchodové dveře smrkové silné 6,8 cm 28 000 Kč
Vchodové dveře dubové silné 5 cm 27 000 Kč
Vchodové dveře dubové silné 6,8 cm 36 000 Kč
Vchodové dveře z plastu od 6000 Kč

Otevřít, nebo posunout?
Nejčastěji se stále používá klasika, tedy dveře otvírací, a to podle potřeby levé, či pravé. Standardní šířky jsou od 60 do 90 centimetrů, výška 197 centimetrů. Interiérové dveře mohou být plné, prosklené, a dokonce i celoskleněné.

Nejlevnější dveře jsou voštinové, tedy v podstatě ze ztuženého papíru. Povrch tvoří nalisované desky s různou povrchovou úpravou.

Vzhledem k materiálu, z něhož jsou vyrobené, ale moc nevydrží. Stačí větší rána a ve dveřích se objeví prohlubeň, v horším případě rovnou díra. Kvalitnější jsou dveře s DTD deskou, jejichž výplň je z dřevotřísky. Existují jak s fólií, tak s dýhou. Ale nejlepší je masiv.

Trendem se v poslední době stávají posuvné dveře, díky nimž ušetříte přibližně dva metry čtvereční prostoru. Mohou být jednokřídlé nebo dvoukřídlé a s otevíráním na stěnu či do stěny.

Otevírání na stěnu je jednodušší. „Pouzdro, do něhož dveře budou zajíždět, bývá nejčastěji ze sádrokartonu, široké 10 až 15 centimetrů,“ vysvětluje Otto Tlustý.

Tolik prostoru budete nuceni oželet. Náročnější je systém do stěny, kdy je pouzdro vestavěné přímo do konstrukce zdí. Nejlevnější posuvné dveře se dají pořídit za 4700 korun.

Vchodové hlavně ze dřeva
Vchodové dveře by měly být reprezentativní, ale také by měly dobře izolovat a splňovat bezpečnostní požadavky. Standardně se vyrábějí ve třech šířkách – 80, 90 a 100 centimetrů. A stejně jako interiérové dveře mohou být jednokřídlé a dvoukřídlé, plné nebo prosklené.

Pokud jde o materiál, vítězí dřevo. Obyčejně mají tyto dveře plášť zmasivu a uvnitř je tepelně izolační vložka. Jejich ceny se liší podle tloušťky a dřeva, z něhož jsou vyrobeny.

Tak například smrkové dveře silné pět centimetrů přijdou zhruba na 18 tisíc, v tloušťce 6,8 centimetru ale budou stát přibližně o deset tisíc víc. A budete-li chtít tvrdé dřevo, budete si muset připlatit ještě víc.

Například z dubu vyjdou dveře o síle pět centimetrů asi na 27 tisíc a při tloušťce 6,8 centimetru dokonce na 36 tisíc korun. Stejně jako okna mohou být i vchodové dveře rovněž z plastu.

Ty nejlevnější seženete již za cenu kolem šesti tisíc korun. Méně obvyklé jsou potom dveře hliníkové nebo kombinované dřevo-hliníkové.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/dvere-masiv-je-krasny-folie-zase-levna-a-prakticka-fv1-/stavba.aspx?c=A070501_155037_stavba_pet

Zpět